www.stara.simprof.pl



 


Poradnik - Szyby

Przez stolarkę okienną ucieka z domu 41% ciepła. Duży wpływ na ucieczkę ciepła przez okna ma rodzaj zastosowanych szyb. Izolacyjność cieplną określa się współczynnikiem przenikania ciepła U. Im ten współczynnik jest mniejszy tym izolacyjność cieplna szyb jest większa. Współczynnik U dla zwykłej szyby zespolonej składającej się z dwóch zwykłych szyb wynosi około 3,0 (W/m²K). Okno trzyszybowe ma wartość współczynnika U około 1,9 (W/m²K). Aby uzyskać jeszcze cieplejsze szyby zespolone można zastosować niskoemisyjne szkło. Przy zastosowaniu w oknie szyby niskoemisyjnej obniża się współczynnik U do wartości 1,3 – 1,6 (W/m²K). Jeszcze cieplejsze okno o wartości U =1,1 (W/m²K) ma szybę niskoemisyjną i wypełnioną przestrzeń międzyszybową argonem. Najnowocześniejsze szyby obecnie coraz szerzej stosowane to pakiety trójszybowe o współczynniku U o wartości 0,5 – 0,7 (W/mK)


Co to są szyby zespolone?
Nowoczesne okna muszą charakteryzować się jak najwyższą izolacyjnością termiczną. Aby osiągnąć ten cel, producenci starają się m.in zminimalizować ilości ciepła uciekającego przez szyby. Dążenie do osiągnięcia tego celu zaowocowało powstaniem systemów szyb zespolonych. Przeszklenie okna składa się w takim przypadku z dwóch (lub więcej) tafli szkła typu float oddzielonych od siebie ramką dystansową. Przestrzeń między szybami wypełniona jest najczęściej gazem szlachetnym.



 

  1. szkło pławione (float) z warstwą tlenków metali
2. wypełnienie gazem (argon)
3. uszczelnienie
4."ciepła ramka" dystansowa 16 mm wypełniona substancją osuszającą
5. szkło pławione (float) 4mm
6. energia słoneczna odbita
7. energia słoneczna
8. ciepło utracone, wartość "k"=1,1 W/m2K
9. energia słoneczna pozyskana
10. ciepło pomieszczenia
11. ciepło odzyskane

 
     
Szyby termoizolacyjne   Ciepła ramka
 
Niedostateczna izolacja cieplna okna przyczynia się do bezpowrotnej straty energii wytworzonej do ogrzania pomieszczenia. Współczynnik przenikania ciepła U(k), (W/m2K) to bardzo istotny parametr chroniący nie tylko środowisko naturalne przed nadmiernym "spalaniem", ale i nas samych, a właściwie naszą kieszeń. Koszty energii cieplnej tak dalece wzrosły przez ostanie lata, że zainteresowanie się energooszczędnymi ofertami wzrosło.           Popularnie stosowane aluminium w ramce dystansowej, jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła. Powoduje to, że na obszarze ramki powstaje tzw. mostek termiczny, przyczyniający się do miejscowej emisji ciepła. W związku z tym producenci szyb zespolonych, zaproponowali ramkę wykonaną z materiałów organicznych, czyli o znacznie lepszych właściwościach izolacyjnych. Pozwoliło to na uzyskanie do 10 % oszczędności energii. Niemal całkowite wyeliminowanie kondensacji pary wodnej, występującej w niektórych warunkach, tzn. obniżając różnice temperatur pomiędzy ramką a szybami. Utrzymano wytrzymałość mechaniczną i termiczną na poziomie ramki aluminiowej.
     
Szyby przeciwsłoneczne   Szkła adsorpcyjne i refleksyjne
  Uzyskuje się je poprzez dodanie do masy szkła barwnika zabarwiającego szybę, nadającemu wnętrzu charakterystyczna tonację barwną. Natomiast szkło refleksyjne, dzięki naniesieniu na bezbarwne szkło float cienkiej warstwy odbijającej światło i energię słoneczną. Kolor podany w nazwie szkła wskazuje, jaką tonację ma światło odbite od szyby. Stosując szkła absorbcyjne i refleksyjne możemy uzyskać efekt widzenia jednokierunkowego (lustrzanego) od strony o większym natężeniu światła. To często obserwowany efekt, że szyby wystawowe w ciągu dnia są lustrami a nocąnie różnią się specjalnie od normalnych szyb.
Okna tego rodzaju znajdują zastosowanie w biurach, sklepach, salonach sprzedaży gdzie całe elewacje budynku są przeszklone, wobec czego pomieszczenia są narażone na permanentne działanie promieni słonecznych przegrzewających wnętrze. Ochronić przed tym można się w dwojaki sposób: stosując szkła absor    
     
Szyby dźwiękochłonne   Szyby antywłamaniowe (laminaty)
 
Coraz częściej hałas staje się powodem naszego rozstroju nerwowego, izolacja przed nim niekiedy jest już koniecznością, nie tylko wygodą. Nie każdego stać na wyprowadzenie się do willi pod miastem, ale wielu z nas będzie stać na zastosowanie wkładów z zwiększona izolacją akustyczną. Dźwięk na poziomie 40-65 decybeli (np. praca w biurze) jest dla nas słyszalny, lecz nie powodujący silniejszych konsekwencji szum ulicy (65-90 dB) wywołuje u nas psychiczną reakcję na hałas, powyżej 90 dB (np. maszyna pneumatyczna) to próg reakcji fizycznej, czyli ból, po przekroczeniu 120 dB jesteśmy narażeni na uszkodzenie słuchu. Przy określonych natężeniach dźwięku izolacja nawet o kilka decybeli może stać się zbawienna dla naszego zdrowia. Generalnie im grubsze szkło tym lepsza izolacja akustyczna. Zastosowanie wkładu o zróżnicowanej grubości gwarantuje lepsze efekty. Dodatkową izolację od hałasu można uzyskać stosując specjalne laminaty wewnątrzszybowe, oraz sześciofluorek siarki, gaz wypełniający tą przestrzeń. Tłumienie hałasu określone jest współczynnikiem   Nowoczesne antywłamaniowe wkłady szybowe równie skutecznie co kraty chronią nas przed włamaniem, dając jednocześnie znacznie wyższy komfort mieszkania. Wszystko to dziki zastosowaniu w wkładach laminatów szyb powstałych dzięki sklejeniu ze sobą, przy pomocy specjalnych foli, dwóch lub więcej warstw szkła. Laminaty pozwalają na utrzymanie kształtu szyby nawet po rozbiciu, (brak niebezpiecznych odłamków), maja zwiększona odporność mechaniczną, akustyczną (nawet do 10 dB), pozwalają na zastosowanie foli przeciw promieniowaniu ultrafioletowemu. Skuteczność zabezpieczenia uzależniona jest od liczby warstw szkła i grubości folii. Dodatkowym zabezpieczeniem przed działaniem mechanicznym jest zahartowanie szyb przed sklejeniem. Szyby takie dzięki swej konstrukcji nie dają się przebić przy dostępie tylko z jednej strony. Tego typu laminaty spełniają europejskie normy oraz posiadają Świadectwa Kwalifikacyjne Instytutu Szkła i Ceramiki wydane w porozumieniu z Instytutem Mechaniki Precyzyjnej i Instytutem Techniki Budowlanej.
     


 

 

 
Szkło ornamentowe
Jeśli chcemy wykorzystać szkło jako element dekoracyjny we wnetrzu, np. jako przegrodę między pomieszczeniami lub w konstrukcji drzwi, możemy zastosować szkło ornamentowe. Dzięki wzorzystej strukturze (po jednej stronie) szkło sprawdzi się też w pomieszczeniach, które mają nam zapewnić intymność, np. w łazience.

 

Szkło bezbarwne Chinchila
   
Delta Flutes
   

Niagara

 

 

Matelux

 

 

 

05-080 Klaudyn (Warszawa) | ul. Estrady 3  | tel. (22) 826-93-45,  (22) 828-68-62,  (22) 721-05-55  |  fax. (22) 828-69-73  |  e-mail: simprof@simprof.pl

okna pcv Warszawa - stolarka przeciwpożarowa - stolarka aluminiowa Warszawa - okna Łomianki

 Powered by: www.CDX.pl